آخرین خبرها

لترون یا MDF

 

متاسفانه تیتر بالا اشتباهی است که بین تولید کننده‌های قدیمی لوازم چوبی و مردم رواج پیدا کرده است  برای توضیح بهتر به سیر تکامل ورق‌های چوبی بطور اجمالی می‌پردازیم.

در سال‌های دور که ورق‌های  MDF و نئوپان وجود نداشت، کلیه محصولات چوبی از چوب و الوار ساخته می‌شدند ولی

بعد‌ها به‌دلیل نیاز گسترده به صفحات بزرگ‌تر چوبی مثل ساختن سطح یک میز بزرگ، از روی هم قرار گرفتن لایه‌های نازک و روکش‌های چوبی و در نهایت پرس آن‌ها این ورق‌ها تولید گردید که هنوز هم با توجه به خصوصیات ویژه‌ای که دارند در ساخت وسایلی مانند کابینت اسپیکر‌های حرفه‌ای کاربرد دارند. با پیشرفت تکنولوژی ورق‌های نئوپان که از مخلوط چسب و خرده‌های چوب و پرس آن‌ها در دمای بالا تولید می‌شد ایجاد گردید که اگر چه قیمت مناسب و ابعاد دلخواه را به تولید کننده‌ها عرضه می‌کرد ولی شکل ظاهری چوب‌ و رگه‌های زیبای آن‌ها را دارا نبود و به همین دلیل در ابتدا ورق‌های نئوپان توسط روکش‌های طبیعی بسیار نازکی از چوب طبیعی روکش شده و پس از رنگ‌کاری روی آن‌ها وسایل بسیار زیبایی توسط استاد‌کاران ماهر ساخته میشد مانند بسیاری از بوفه‌ها که در منزل بیشتر ما قرار دارد.

در همین زمان با  ایجاد کارخانه‌های بزرگ تولید نئوپان در کشور پای روکش‌های دیگری نظیر لترون به ایران باز شد که به این نوع روکش‌ها، فویل کاغذی (Paper Foil) یا به اصطلاح تجاری لترون (Letron) گفته می‌شود.

لترون نام برند یک کارخانه بزرگ تولید روکش‌های کاغذی در کشور آلمان بود که با ساخت روکش‌های طرح چوب توانست انقلابی در صنعت روکش ایجاد نماید.

بنابراین چیزی که به مقایسه بین لترون یا MDF در صنف درودگران رایج شده در واقع مقایسه بین نئوپان و MDF می‌باشد که ممکن است هر دو از یک نوع روکش بهره برده باشند.

همچنین ببینید

مزایای استفاده از MDF بجای نئوپان

MDF بدلیل ساختار یکنواخت همگنی که دارد به‌راحتی ابزار‌کاری شده و در تهیه پروفیل و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.